Apple’ı Geride Bırakan Google, Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

Apple’ı Geride Bırakan Google, Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

brand finance global 500

Dünya genelinde marka değerlerinin sıralamasını yapan, bağımsız danışmanlık firması Brand Finance, 2017 yılı için Global 500 adlı raporunu yayınladı. Google, 6 yıldır ‘Dünya’nın en değerli markaları’ listesinin şampiyonu olan Apple’ı geride bıraktı. Zirveye oturmayı başaran internet devi, 109,5 milyar dolar marka değerine sahip. Bir sene içerisinde değerini yüzde 24 arttıran Google’ın geçen seneki değeri 88,2 milyar dolardı.

Listede, 145,9 milyar dolarlık marka değerini yüzde 27 düşüren Apple, ikinciliğe geriledi. Raporda, Apple’ın ciddi müşteri kaybının altı çizilirken, teknoloji devinin müşterilerinin iyi niyetini aşırı derecede sömürdüğüne değinildi. Apple Watch gibi yeni ürünlerin gelir oluşturmakta başarısız olduğunu ve şirket tüketicilerinin arzuladığı yenilikçi teknolojileri ortaya koyamadığını belirten rapor, 2011 yılından beri zirveyi koruyan Apple’ın başarısındaki düşüşü ortaya çıkardı.

Dünyanın en değerli markaları listesinin üçüncü sırasına 106,4 milyar dolar marka değeri ile Amazon yerleşirken, dördüncü sırasındaysa ABD’li telekomünikasyon devi AT&T yer aldı. Liste, beşinci sırada Microsoft ve altıncı sırada Samsung ile devam ediyor. Yedinciliğe Amerikalı telekomünikasyon şirketi Verizon, sekizinciliğe ise perakende zinciri Walmart yerleşirken, dokuzuncu sırayı Facebook, onuncu sırayı da Çinli bankacılık devi ICBC aldı.

Brand Finance’ın Türkiye için hazırladığı ilk 100 raporunda, 2.45 milyar dolar marka değeri ile Türkiye’nin en değerli markası, Türk Hava Yolları oldu. İkinci sırayı 2.35 milyar dolar değer ile Türk Telekom alırken, 1.9 milyar dolar marka değeri ile Arçelik üçüncü sıraya yerleşti.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir